ניתוח מתיחת פנים וצוואר (facelift / necklift) נועד להצעיר את מראה הפנים והצוואר. הניתוח מבוסס על הרמה של הרקמות הרכות הצנוחות של הפנים והצוואר (עור ושכבות עמוקות) והעלמת קמטים תוך מתיחת העור. מדובר בתופעות הזדקנות הפנים שלא ניתן לתקן ביעילות ללא ניתוח.

הניתוח מתבצע על ידי הרמה ומתיחה של עור הלחיים והצוואר מהרקמות שמתחת לעור, דרך שלושה חתכים שנעשים באזורים חבויים. חתך אחד בכל צד של הפנים משתרע מאזור הפיאה והרקה המשוערת, עובר בקו התפר בין הלחי ואפרכסת האוזן ומקיף את האפרכסת תחת תנוך האוזן לעור הקרקפת שמאחורי האפרכסת. חתך קצר באורך כ- 3-4 ס"מ ממוקם בקפל שמתחת לסנטר. חתכים אלו מהווים את קווי הצלקת הסמויים שנותרים בסוף הניתוח.

דרך החתכים מתבצעת מתיחה והרמה של רקמות חיבור העמוקות לעור (שכבת ה- superficial muscular-aponeurotic system (SMAS)), ובמידת הצורך שאיבת שומן והידוק שרירי הפלטיסמה בצוואר. לאחר מכן מתבצעת הרמה ומתיחה של עור הצוואר והלחיים לכיוון החתכים בצידי הפנים, תוך הסרת עודפי עור. מושאר נקז בכל לחי אשר מסייע להחלמה ומוצא בדרך כלל לאחר יום-יומיים. החתכים נתפרים בתפרים נמסים הקבורים בתוך העור.

במקרים רבים הניתוח כולל גם הרמת עפעפיים והזרקת שומן לפנים.

למי עשוי להתאים?

  • למטופלים בעלי ריבוי קמטים בלחיים ובצוואר.
  • למטופלים בעלי צניחה של העור והרקמות הרכות המתבטאת בהתרוקנות נפח הפנים בלחיים העליונות, מלאות של הלחיים התחתונות וטשטוש קו הלסת התחתונה וקו המתאר של זווית הסנטר והצוואר.

מהלך אשפוז והחלמה:

  • מטופלים נשארים להשגחת לילה לאחר הניתוח. יום למחרת הניתוח ניתן לרוב להוציא את הנקזים ולהשתחרר הביתה.
  • ביקורת ראשונה תעשה במרפאה כעבור 5-7 ימים.
  • במרבית המקרים ניתן לחזור לעבודה ולפעילות בסיסית כעבור שבועיים.