ניתוח להגדלה והרמת שדיים נועד לתקן מראה של שדיים ריקים ונפולים. מראה זה נובע ממיקום נמוך של הפטמות מתחת לבסיס השד (הקפל התת-שדי) ומשדיים קטנים או ריקים מנפח. שד בעל מראה צעיר מתאפיין בפטמות הממוקמות בגובה הקפל התת שדי. ככל שהפטמות נמצאות נמוך יותר (עד כדי מצב שפונות כלפי מטה) כך דרגת הצניחה מוגדרת כגדולה יותר והשד נראה מרוקן ומבוגר יותר. צניחת השדיים היא תהליך טבעי שמתרחש עם השנים ונובע מירידה באלסטיות הרקמות, שינויים בנפח השד עקב הנקות ושינויים במשקל הגוף, ומתיחה הדרגתית של העור כתוצאה מכוח הכבידה הפועל על השד (גובר ככל שהשד כבד יותר).

יש מגוון שיטות לבצע את הניתוח, אך בכולן תבוצע הגדלה של נפח השד עם שתל סיליקון, ומעל השתל תבוצע הגבהה של הפיטמה / עטרה לגובה הקפל התת שדי, תוך הסרת עודפי עור מהשד התחתון והידוק רקמת השד. קביעת מיקום הפיטמה החדש הוא קריטי להצלחת הניתוח ולקבלת מראה טבעי ורענן לשד. שיטת ההרמה תלויה מאוד בצורת השד ודרגת הצניחה.

הניתוח:

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ואורך כשעתיים וחצי. הניתוח מתחיל בהכנסת שתל סיליקון תחת השד או תחת השריר. לאחר מכן מתבצעת ההרמה ע"י הסרה עדינה של עור סביב העטרה ומאזור השד התחתון. הפיטמה והעטרה עצמן נשארות מחוברות לרקמת השד שבעומק, ובכך ממשיכות לקבל אספקת דם ותחושה עצבית. הפטמה והעטרה מנויידות למיקומן החדש ונתפרות לעור שמסביב. רקמת השד בעומק מהודקת עם תפרים ליצירת שד מגובש וצפוף יותר. שולי העור מאזורי הסרת העור בשד התחתון נתפרים זה לזה גם כן. למעשה מתקבל קו תפרים סביב לעטרה וכן קו מאונך משולי העטרה כלפי מטה עד בסיס השד. במקרים מסויימים יש צורך גם בקו תפרים מאוזן לאורך הקפל התת שדי. לעיתים יש צורך להשאיר נקזים.

הרמת שדיים מומלצת בשילוב הגדלה, באותן נשים המעוניינית בהגדלת שד, אולם מיקון הפיטמה נמוך מדי בכדי שתתקבל צורה אסתטית של שד על פני השתל. בנשים אלו, הגדלה בלבד ללא הרמה עלולה לתת מראה מלאכותי של שד ש"נשפך" מעבר לשתל, והדבר אף עלול לגרום להחמרה בצניחת השד עקב תוספת המשקל. במרבית המטופלות ניתן להכניס שתל בגודל קטן עד בינוני בלבד (200-300 גרם) ולהשיג צורה ומילוי יפים מאוד לשד.

מהלך אשפוז והחלמה:

המטופלת בדרך כלל משתחררת לביתה ביום הניתוח. מומלץ להימנע מפעילות מאומצת משך כשבועיים, אולם רוב המטופלות חוזרות לתפקוד בסיסי כעבור ימים בודדים.

כיצד להתכונן לניתוח?

יש להגיע לניתוח מצוידת בחזיית ספורט ללא ברזלים עם סגירה קדמית, לפי המידה שנמסרה בייעוץ.