ניתוח מתיחת בטן מהווה חלק עיקרי במגוון הטיפולים לעיצוב הגוף. הבטן, המתניים והירכיים נתונים לתהליכי התבגרות המתבטאים ברפיון, צניחה והשמנה. רפיון דופן הבטן (בעיקר לאחר הריונות) מביא לבלט של תכולת הבטן דרך הדופן. נשים מספרות על ניסיון "להחזיק את הבטן" על-ידי הידוק השרירים על-מנת להשטיח את מראה הבלט האופייני. ירידה באלסטיות של הרקמות הרכות גורם למראה נפול של שיפולי הבטן התחתונה. השמנה מחביאה את קווי המתאר של גזרת הגוף ומטשטשת את המתניים. כאשר אישה מעוניינת לטפל רק בעודפי שומן מקומיים, ניתן להשיג עיצוב גזרה יפה בעזרת שאיבת שומן בלבד. אולם כאשר הבעיה נובעת גם מצניחה של רקמות או חולשת דופן בטן, יש צורך לתקן אותן באמצעות מתיחת בטן.

הניתוח:

הניתוח אורך כשעתיים וחצי ומתבצע בהרדמה כללית. בשלב ראשון מתבצעת שאיבת שומן מאזור הבטן והמתניים. לאחר מכן אני מבצע חתך עורי לאורך קפל הבטן התחתונה על מנת שהצלקת תהיה חבויה. דרך חתך זה אני מפריד את העור והשומן משכבות דופן הבטן העמוקות, תוך שחרור הטבור ממקומו בעודו מחובר לדופן הבטן בעומק. במידה וקיים רפיון דופן בטן, אני מהדק אותה בעזרת תפרים. עודפי העור והשומן מהבטן התחתונה מוסרים, ועור הבטן העליונה נמתח כלפי מטה ונתפר לשולי העור בקפל הבטן התחתונה. דרך העור הזה אני פותח פתח לטבור ותופר אותו למקומו. התפירה נעשית בתפרים נמסים שלא דורשים הסרה. בדרך כלל אשאיר שני נקזים שיוצאו בהמשך.

למי עשוי להתאים?

  • מטופלים המעוניינים בעיצוב הגזרה ומציגים צניחה ורפיון של דופן הבטן. היקף הניתוח מותאם למידת ההפרעה. לדוגמה, ניתן להסתפק ב"מיני-מתיחה" באישה רזה עם עודף וצניחה קלה של בטן תחתונה לאחר לידות, בעוד שבאישה עם מלאות, צניחה ורפיון משמעותיים מומלץ לבצע מתיחה מלאה בליווי שאיבת שומן.
  • מטופלים לאחר ירידה משמעותית במשקל.

מהלך אשפוז והחלמה:

הניתוח מצריך אשפוז לילה להשגחה. בבוקר לאחר הניתוח אפשר להתחיל ללכת בהדרגה. בשלב זה קיימת תחושה של מתח על דופן הבטן – מומלץ שלא להזדקף לגמרי על-מנת להפחית את המתח על קו התפרים במשך השבוע הראשון. בשבועיים הראשונים מטופלים לובשים חגורה או מכנסי לחץ לצורך תמיכה בדופן הבטן ולחץ על אזורי שאיבת השומן. ניתן במרבית המקרים להוציא את הנקזים במהלך השבוע הראשון. כעבור שבוע ממועד הניתוח ניתן לרוב לחזור לתפקוד בסיסי וכעבור שבועיים לתפקוד כמעט מלא. פעילות גופנית, בפרט כזו שמגבירה לחץ תוך בטנית כגון הרמת משקל, אינה מומלצת במשך 4-6 שבועות.

כיצד להתכונן לניתוח?

  • יש להצטייד בחגורת לחץ או מכנסי לחץ לפי המלצתי.
  • יש להפסיק לקחת תרופות נוגדות קרישת דם (בתיאום עם הרופא מטפל) וכל תוספי מזון שעלולים להשפיע על דמם כגון שום, אומגה 3 וג'ינסינג.
  • דרושה הפסקת עישון מלאה של חודש לפחות.