לניתוח הרמת עפעפיים שתי מטרות עיקריות: שיפור שדה הראייה במידה והעפעף העליון חוסם אותו, והצערת מראה העפעפיים. מאחר ועור העפעפיים דק במיוחד, הוא מושפע בצורה בולטת מתהליכי התבגרות הרקמות הגורמים לירידה באלסטיות ובמתח. התוצאה היא צניחה של עור ושומן באזור העפעפיים שמתבטאת בנפיחות וקמטים המקנים מראה עייף ומבוגר. חשוב מאוד לאבחן את הגורם להפרעה ולטפל בהתאם – האם מדובר בעודפי עור בלבד, בלט של שומן, צניחת גבה או כולם ביחד.

הניתוח אורך כשעה ויכול להתבצע בהרדמה מקומית עם טשטוש או בהרדמה כללית. בניתוח מתבצעת הסרה של עודפי עור מאזור העפעף. החתך מתוכנן כך שהצלקת תוסתר בקפל העפעף. דרך חתך זה ניתן במידת הצורך להסיר עודפי שומן עמוקים על-מנת להעלים את מראה הנפיחות האופיינית. חשוב מאוד להסיר עור ושומן במידתיות מדויקת. החתכים נתפרים בחוט עדין שמוסר במרפאה כעבור כשבוע.

למי עשוי להתאים?

הניתוח מתאים למטופלים עם עודפי עור או בלט שומן ונפיחות באזורי העפעפיים העליונים, התחתונים או שניהם.

מהלך אשפוז והחלמה:

מיד לאחר הניתוח מומלץ להניח קרח על אזור העפעפיים על-מנת להפחית נפיחויות. יש להימנע מפעילות מאומצת במשך שבועיים על מנת להפחית את הסיכוי לדימום. בימים הראשונים לאחר הניתוח מומלץ להשתמש בטיפות עיניים בכדי לשמור על העיניים לחות, כל עוד העפעפיים בצקתיים מהניתוח. כעבור כשלושה ימים יורדת הנפיחות. כעבור כשבוע מוסרים התפרים והעפעפיים מקבלים מראה רך יותר, אם כי ניתן עדיין להבחין בסימנים אחרונים של שטפי דם. בשלב זה ניתן לרוב לאפר את המקום.

כיצד להתכונן לניתוח?

  • כל מטופל עובר בדיקת רופא עיניים לפני הניתוח לתקינות ראייה ולתקינות מערכת הדמעות.
  • על המטופלים להצטייד בטיפות עיניים לפי מרשם מהרופא שיינתן מראש.
  • הניתוח אינו מתבצע במעשנים פעילים, דרושה הפסקת עישון מלאה של חודש לפחות.
  • יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה כגון קומדין, אספירין ופלאביקס בתאום עם הרופא המטפל והרופא המנתח. יש להפסיק נטילת תוספי מזון טבעיים שעלולים להפריע לקרישת הדם.