ניתוח הקטנת שדיים יש שתי מטרות עיקריות: שיפור אסתטי במראה השד והקלה תפקודית. נשים עם שדיים גדולים סובלות לעיתים קרובות מבעיות כגון כאבי גב, הפרעות יציבה, פטרות ופריחות תחת השדיים וקושי לעסוק בפעילות ספורטיבית. מטופלות העוברות את הניתוח הזה נהנות לרוב מהקלה פיסית גדולה בנוסף לשיפור במראה החזותי.

הצלחת הניתוח תלויה בהערכה קדם-ניתוחית של מבנה השד, מיקום הפטמות ומידת ההקטנה הרצויה. בהתאם לכך, ניתן לתכנן בצורה מיטבית את שיטת ההקטנה.

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ואורך כשעתיים. יש מגוון שיטות לבצע הרמה של השדיים, אולם המכנה המשותף של כולן הוא הגבהת מיקום הפיטמה / עטרה לגובה הקפל התת שדי, תוך הסרת רקמת שד ועור, והידוק רקמת השד. בכל הקטנת שד מתבצעת למעשה גם הרמת שד. קביעת מיקום הפיטמה החדש הוא קריטי להצלחת הניתוח ולקבלת מראה טבעי ורענן לשד.

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ואורך בין שעה לשעתיים. הניתוח מתחיל בהסרה עדינה של עור סביב העטרה ומאזור השד התחתון. הפיטמה והעטרה עצמן נשארות מחוברות לרקמת השד שבעומק, ובכך ממשיכות לקבל אספקת דם ותחושה עצבית. בשלב זה מתבצעת הסרה של רקמת שד ועור לטובת הקטנת מסת השד, לרוב מאזורי השד התחתונים. הפטמה והעטרה מנויידות למיקומן החדש ונתפרות לעור שמסביב. רקמת השד בעומק מהודקת עם תפרים ליצירת שד מגובש וצפוף יותר. שולי העור מאזורי הסרת העור בשד התחתון נתפרים זה לזה גם כן. למעשה מתקבל קו תפרים סביב לעטרה וכן קו מאונך משולי העטרה כלפי מטה עד בסיס השד. במקרים מסויימים יש צורך גם בקו תפרים מאוזן לאורך הקפל התת שדי. במרבית המקרים מוכנס נקז אחד לכל שד שיוסר בהמשך.

מהלך אשפוז והחלמה:

המטופלת בדרך כלל משתחררת לביתה ביום הניתוח, מצויידת במרשם לתרופות נוגדות כאבים. מומלץ להימנע מפעילות מאומצת משך כשבועיים, אולם רוב המטופלות חוזרות לתפקוד בסיסי כעבור ימים בודדים.

כיצד להתכונן לניתוח?

  • יש להגיע לניתוח מצוידת בחזיית ספורט ללא ברזלים עם סגירה קדמית, לפי המידה שנמסרה בייעוץ.
סגירת תפריט

תיאום פגישת ייעוץ עם ד"ר אודי ארד