לכל גבר קיימת רקמת שד בכמות מצומצמת מתחת לעטרה. לעיתים קרובות רקמה זו גדלה לגוש בגיל ההתבגרות ובהמשך נעלמת. בנערים או גברים מסויימים הרקמה מתפתחת לכדי שד קבוע. תופעה זו יכולה להופיע בשד אחד בלבד או לערב את שני השדיים. למרות שהסיבה הכי שכיחה לשד מוגדל בגבר היא התפתחותית בלבד, יש לשלול גורמים אחרים כגון הפרעות מטבוליות או הורמונליות, תרופות ומצבים גידוליים. כמו-כן, חשוב לאבחן שמדובר אכן בנפיחות הנובעת מרקמת שד מוגדלת, להבדיל מהגדלה בשרירי חזה או מצבורי שומן באזור החזה. לעיתים ניתן להיעזר בבדיקת אולטראסאונד על-מנת לאבחן את סיבת הנפיחות.

הניתוח:

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או מקומית ואורך כשעה עד שעתיים. שתי השיטות העיקריות להסרת רקמת השד והשומן הן שאיבת שומן וכריתה של רקמת השד דרך חתך בעור. בהתאם לגודל השד, עודפי העור וצפיפות הריקמה, אני מחליט האם להסתפק בשאיבת שומן או שיש צורך גם בכריתה של רקמת שד דרך חתך פתוח בעור.

כריתה של רקמת שד נעשית דרך חתך עורי באורך של כ- 3 ס"מ בגבול העטרה התחתון. גישה זו מאפשרת הסרה מבוקרת של רקמת שד צפופה שלרוב לא ניתן לשאוב בשאיבת שומן. אני מקפיד להשאיר "כפתור" של רקמה תחת העטרה בכדי להימנע משקיעת העטרה. החתכים נתפרים בתפרים נמסים עדינים ולרוב מחלימים לצלקות עדינות המוסוות בגבול העטרה והעור. במרבית המקרים מוכנס נקז אחד לכל שד שיוצא לאחר יום-יומיים.

מהלך אשפוז והחלמה:

המטופל בדרך כלל משתחרר לביתו ביום הניתוח. מומלץ להימנע מפעילות מאומצת משך כשלושה עד שישה שבועות, אולם רוב המטופלים חוזרות לתפקוד בסיסי כעבור ימים בודדים.

כיצד להתכונן לניתוח?

יש להגיע לניתוח מצויד בחגורת בטן לטובת חבישה בסוף הניתוח.