ניתוח הצמדת אוזניים נועד להצמיד אוזניים בולטות לאחור (לכיוון הגולגולת). הניתוח משפר את מראה אפרכסות האוזניים אך לא תמיד ניתן להגיע לסימטריה מלאה שלהן. ניתן לבצע את הניתוח החל מגיל 6-7.

מטרת הניתוח היא שיפור אסתטי בלבד ואין לו השפעה על שמיעה.

הניתוח:

משך הניתוח כשעתיים, הוא מתבצע בהרדמה כללית בילדים וניתן לבצעו גם בהרדמה מקומית במבוגרים. הניתוח מתבצע דרך חתך מאחורי האוזן, דרכו חושפים את סחוס האוזן. את הסחוס ניתן לעצב ע"י חתכים ותפרים כדי לתת לו מראה של אפרכסת טבעית. במצבים מסויימים ניתן גם לבצע את הניתוח דרך חתך בקדמת האפרכסת. בשתי הגישות, מיקום הצלקת יהיה נסתר כך שהצלקת לא תראה לעין.

מהלך האשפוז וההחלמה:

לאחר הניתוח, המטופלים שוהים בחדר ההתאוששות משך 1-2 שעות ואז עוברים להשגחה. בכל שלב ניתן טיפול מתאים בנוגדי כאבים. לרוב ניתן להשתחרר מבית החולים ביום לאחר הניתוח (ילדים) או ביום הניתוח עצמו. ביקורת ראשונה תתקיים במרפאה כעבור 7-10 ימים. במידת הצורך, יוצאו תפרים במועד זה, אך לרוב נעשה שימוש בתפרים נמסים שאין צורך בהוצאתם. במרבית המקרים ניתן לחזור לעבודה ולפעילות בסיסית כעבור שבועיים. לרוב ניתן להסתפק בטיפול בנוגדי כאב ללא מרשם רופא (אקמול, אדוויל, אופטלגין) למספר ימים. לאחר הניתוח צפויה נפיחות באזור האוזניים והפנים. מדובר בתופעה זמנית אשר תחלוף לאחר מספר ימים.

כיצד להתכונן לניתוח?

יש להצטייד בסרט ראש לפי ההנחיות שינתנו בייעוץ, לטובת הצמדת האוזניים בשבועות שלאחר הניתוח.
יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה כגון קומדין, אספירין ופלאביקס בתאום עם הרופא המטפל והרופא המנתח. יש להפסיק נטילת תוספי מזון טבעיים שעלולים להפריע לקרישת הדם, כגון שום, אומגה 3 וג'ינסנג.
יש צורך בהפסקת עישון מלאה של חודש לפחות.
כיצד לנהוג לאחר הניתוח?

יש להקפיד על רחצה וטיפול בפצעים הניתוחיים לפי ההוראות שיינתנו.
יש לחבוש את סרט הראש על האוזניים החל משבוע לאחר הניתוח למשך ארבעה שבועות.