כתבה בהשתתפותי בנושא ניתוחים פלסטיים בנערות ונערים – מתי מותר ומתי אסור?

http://healthy.walla.co.il/item/2805233

גם בישראל מכירים בחשיבות הפסיכולוגית של ניתוחי חזה לנערות. "אני יכול להעיד שאנו הכירורגים הפלסטיים בפירוש מתחשבים במניעים החברתיים והפסיכולוגיים שעומדים מאחורי הפנייה לניתוח גם בגיל הילדות, מתוך הבנה שאפילו ניתוח יחסית פשוט עשוי לשפר מאוד את איכות החיים וההתפתחות החברתית התקינה של הילד כבר בגיל בית ספר יסודי. מחקרים מוכיחים שחוסר שביעות רצון של ילד מהגוף שלו קשור ישירות לתפקוד היומיומי שלו ולמימוש הפוטנציאל שלו", אומר ד"ר אהוד ארד, מומחה לכירורגיה פלסטית במרכז המשולב לאסתטיקה בבית החולים איכילוב. הוא הוסיף כי "ראוי שידעו הורים ובני נוער אשר במצוקה עקב עיוותים התפתחותיים בחזה, שבמצבים אלו קיימת נכונות גדולה לבצע ניתוחי חזה כבר בגיל הנעורים".

לדברי ד"ר ארד, הוא נתקל במקרים של נערה שסבלה מחזה שגדל מאוד ומנע ממנה להמשיך בפעילות ספורטיבית בגלל כאבי גב ושפשפות עור; על נער שפרש מנבחרת שחייה מתוך בושה בחזה גדול; ושל נערים שמפסיקים ללכת עם חברים לים על מנת להימנע מלהיראות בבגד ים. התנהגויות כאלו עלולות להשפיע לרעה על דימוי הגוף, הביטחון העצמי והתפקוד החברתי לאורך זמן.

"בישראל באופן מיוחד, גיל 17 מהווה נקודת זמן קריטית עבור אוכלוסיית הנערים והנערות האלה, לקראת הגיוס לצה"ל. הגיוס מגביר את החששות בשל מקלחות משותפות וקשיים בתפקוד גופני מאומץ, ומדרבן בני נוער לפנות לטיפול מוקדם", אמר ד"ר ארד. עם זאת, הוא מסייג כי למרות הלגיטימיות של ניתוח מוקדם במצבים אלה, חשוב מאוד להבהיר למטופלת שהחזה עוד עשוי להשתנות בהמשך החיים ולכן תוצאת הניתוח המוקדם לאו דווקא תהיה קבועה.

ד"ר ארד אומר עוד כי מנסיונו, בדיון על ניתוחי שד בגיל הנעורים חובה להתייחס למספר דגשים ייחודיים:

1. חובה שההורים יהיו נוכחים בכל התהליך וייקחו חלק פעיל בדיון, קבלת ההחלטות והחתימה על הסכמה לניתוח.

2. יש לוודא שהמוטיבציה לניתוח נובעת מהרצון של הנערה ולא מלחץ חיצוני

3. חשוב להתרשם מתפיסת הגוף של הנערה ולוודא שהיא מציאותית ושהציפיות מציאותיות.

4. יש להתרשם מבגרות הנערה והיכולת שלה להתמודד עם אכזבות וסיבוכים אפשריים. מומלץ מאוד להיעזר בפסיכולוג או רופא מטפל במידת הצורך.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך..