ניתוחים פלסטיים – פחות זה לפעמים יותר….

תאמינו לי, גם אני גדלתי פה… אני מתבאס כשמגישים לי במסעדה מנה ורואים בעיקר את הרקע של הצלחת, ואם אני מחליט לקנות משהו אז אני לארג' עד הסוף (אם כבר אז כבר…). מה לעשות, בתרבות שלנו גודל וכמות מתקשרים עם שפע, איכות ופירגון לעצמנו ולאחרים.
ברפואה המצב שונה. איכות נמדדת במינונים מדוייקים ובפרטים הקטנים. אנשים מבינים שאם אני רושם להם אנטיביוטיקה במינון של פעמיים ביום במקום חמש, זה לא בגלל שהם לא מכירים את האחות של בן דודי מאמריקה, אלא בגלל שזה המינון המתאים להם. אף אחד מעולם לא אמר לי: "ד"ר, תעשה טובה תגביר את העוצמה של הלייזר פי 7… אם כבר אז כבר…", כי הם מבינים שזה יעשה חור ברצפה.

במרפאה הפלסטית שלי המצב שונה. משהו במעמד הבוטיקי של מרפאה לטיפולים אסתטיים שובר את הכללים, והדוגמה הטובה ביותר לזה הם ניתוחי הגדלות החזה. לעיתים מאוד קרובות המטופלת כבר מגיעה לייעוץ עם דרישה למספר – "אני רוצה שתלים בגודל 450… כי ככה עשתה החברה שלי לפני חודש וזה נראה פצצה". אז אני בודק אותה, רואה שיש לה כבר חזה לא קטן, שהיא רזה מאוד עם בית חזה צר, ושעור השד לא אלסטי כל כך כי היא אחרי הריונות, הנקות וירידה במשקל. אני מיד יודע שהגדלה של 450 גרם תראה "פצצה" אולי לשנה שנתיים (לאו דווקא במראה טבעי ביחס לנתוני הגוף…) אבל בהמשך העור יימתח, השד יצנח ומיקום הפטמות ישתנה. אני דווקא חושב ששתל בגודל 300 גרם ייתן תוצאה פרופורציונלית וטבעית הרבה יותר לאורך זמן. אני מסביר את כל זה ויודע מה יהיה השלב הבא: "אוקיי, אז בוא נסגור על 375….." מה הייתם עושים במקומי??
המעמד הזה מייצג לדעתי קונפליקט שמאפיין את הרפואה הצרכנית. בעיני המטופל, לא תמיד מדובר רק במפגש בין רופא ומטופל, אלא גם בהתקשרות עסקית בין צרכן וספק שרות. כצרכן, לגיטימי לצפות ש"המנה תסתיר את הצלחת", ושאם כבר סוגרים עסקה ועוברים ניתוח, אז כבר שיהיה לארג'! כמו שפתחתי ואמרתי, אני מבין את החשיבה הזאת וחלילה לא מלגלג עליה.

אם-כן, מהן הציפיות שלי? תתפלאו, לא רק למכור… אני בראש ובראשונה רופא. הכי חשוב לי לא להזיק (ככתוב בשבועת הרופא). אני מאוד רוצה שהמטופלת תהיה מרוצה, עכשיו ובעוד חמש שנים. חשוב לי מאוד להיות גאה בתוצאה הניתוחית ושלם עם ההחלטות המקצועיות. בוודאי שקיימת גמישות ונכונות ללכת לקראת רצונות המטופלת, אבל גם יש "קווים אדומים" מקצועיים שעליהם אסור לעבור. אני מצפה שמטופלת תסמוך עליי כשאני אומר שפחות זה לפעמים יותר.

אז מה אעשה בפעם הבאה? אולי אתחיל את המיקוח מ- 200…?

ד"ר אודי ארד
מומחה בכירורגיה פלסטית

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך..